Kağıttan Kentler - John Green Kitap Yorumu

19:47

TANITIM
Kitabın adı: Kağıttan Kentler
Özgün adı: Paper Towns
Yazar: John Green
Çeviren: Banu Talu
Sayfa sayısı: 320
Türü: Genç Yetişkin, Macera
Yayın evi: Pegasus Yayınları

Kendini ararken kaybolmanın ve yeni bir başlangıçla hayat ile aşkı keşfetmenin hikâyesi...

Quentin Jacobsen tüm hayatını, maceraperestliğin kitabını yazmış Margo Roth Spiegelman'ı uzaktan severek geçirmiştir. Bu yüzden Margo tıpkı bir ninja gibi giyinmiş halde penceresine tırmanıp zekice planladığı intikam savaşına onu davet edince Quentin, Margo'nun peşine düşer.

Genç kızla sabaha kadar ortalığı karıştırdıktan sonra okula giden Quentin, her zaman bilinmezlerle dolu olan Margo'nun artık tam bir gizeme dönüştüğünü keşfedecektir. Fakat kısa süre sonra ipuçları olduğunu ve bunların kendisi için bırakıldığını fark eder. Birbirinden bağımsızmış gibi görünen ipuçlarının peşinde inatla ilerlemesine rağmen Quentin, Margo'ya ne kadar yaklaşırsa, tanıdığını sandığı kızdan o kadar uzaklaştığını görecektir...

YORUM
Kağıttan Kentler sanki biraz daha ergen dönemi kişiler için yazılmış bir kitaptı. Bana göre her yaşta insanın okuyabileceği bir kitap değildi ki ben okurken biraz sıkıldım, hatta atladığım çok sayfa oldu.
Genel anlamda kitabın konusunu çok sevdim, farklı türde bir kitap olmuş. Ama John konuyu çok yavaş işlemiş. Olaylar çok ağırdan ilerliyordu bu yüzden de biraz sıkıldım.

Başlangıcı çok iyiydi. Quentin (kısaca Q) çocukluğundan beri aşık olduğu Margo ile bir maceraya atılıyorlar. Margo okuldan bir kaç arkadaşından intikam almak istiyor ve birlikte bir gecede hepsinden intikam alıyorlar. Daha sonra Margo evinden kaçıyor ve Q'nun onu bulabilmesi için ipuçları bırakıyor. Burada çok daha fazla ipucu olsaydı sıkılmazdım belki ama kitabın çok büyük bir kısmında Margo'nun bıraktığı ipuçlarından biri olan şiir kitabı üstünde çok duruyorlar.
Q, bu ipuçlarıyla Margo'ya her geçen gün daha da yaklaşıyor ama hala ona çok uzak olduğunu hissediyor. Hatta Margo'nun yaşayıp yaşamadığından bile emin değil...
PUAN


ALINTILAR
"Bana zarar vericiliği olmayan tek bir söz söylediğini bile sanmıyorum."
"Zarar verme olasılığı."
"Teşekkür ederim, Bay Sıkıcı DilbilgiUzmanıoğlu."
"Dilbilgisi." dedim.
"Ah tanrım, seni öldüreceğim!" Ama gülüyordu.

"Sonsuza dek şimdilerden oluşur."

"Hiçbir şey hayal ettiğim gibi olmuyor."
"Evet, doğru ama hayal etmezsen, hiçbir şey de gerçekleşmez."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum