Senden Önce Ben - Jojo Moyes Kitap Yorumu

18:31TANITIM
Kitabın adı: Senden Önce Ben
Özgün adı: Me Before You
Yazar: Jojo Moyes
Türü: Romantik
Yayın evi: Pegasus Yayınları

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu...

Yaşamın ince detayları Lou'dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu...

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou'nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün...


YORUM
Kitap okumaya başladığımda kendime bir söz vermiştim. -Okumayanlar için spoiler vermemek için lafı biraz dolandırıyorum.- Sonu isteğim gibi bitmeyen kitapları okumayacaktım. Ta ki bu yıla kadar. 

Senden Önce Ben'i çok duyuyordum, okuyan çoğu kişinin yorumu olumlu yönde olunca merakıma engel olamayıp aldım. İtiraf etmek gerekirse iyi ki de almışım. Harika bir aşk romanıydı. Hayatta ne olacağını bilemiyorsunuz maalesef. Anlık bir hatayla tüm hayatınız değişebiliyor. İşte kitapta bu konuyu ele almış. Hayatı tamamen değişen bir adamın hikayesini anlatıyor. Kitapta Will her ne kadar huysuz ve aksi görünse de aslında çok duygusal biri. Sadece bunu dışarıya yansıtmamayı tercih ediyor. 

Akıcıydı, haliyle bir çırpıda bitirdim. Ve, evet tamam, itiraf ediyorum, ilk kez bir kitapta ağladım. İşte bunu bildiğim için genel olarak duygusal kitaplardan kaçıyordum. Sonuç budur. Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.


PUAN

ALINTILAR

Treena beni dikkatlice inceledi. "Annem gerçekten hoş biri olduğunu söyledi."
"Evet, öyle."
"Yakışıklıymış da."
"Belkemiğinde hasar var diye Quasimodo'ya benzemesi gerekmiyor."
"Ne var biliyor musun? Bazen sabahları uyanmak istememin tek nedeni sen oluyorsun Clark."
"Bilgi güçtür Lou."
"...İşte böyle. Kalbimde bir iz bıraktın Clark. Komik kıyafetlerin, kötü esprilerin ve en küçük bir duygunu bile saklamak konusundaki beceriksizliğinle odamdan içeri girdiğin ilk andan itibaren bende bir iz bıraktın. Sen benim hayatımı, bu paranın senin hayatını değiştireceğinden çok daha fazla değiştirdin."
"Beni o kadar sık düşünme. Seni sulu gözlü bir şekilde hatırlamak istemiyorum. Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum