Fangirl - Rainbow Rowell Kitap Yorumu

18:25


TANITIM
Kitabın adı: Fangirl
Özgün adı: Fangirl
Yazar: Rainbow Rowell
Türü: Genç Yetişkin
Yayın evi: Pegasus Yayınları

Gerçek ve düş arasında sıkışmış hayalperest bir genç kız... 
Bir elmanın iki yarısıyken farklı hayatlara savrulan iki kardeş.

Cath bir Simon Snow hayranıdır. 

Öyle ya, tüm dünya Simon Snow hayranıdır... 
Ancak bu Cath için bir hayat felsefesidir ve o takipçi olma konusunda çok iyidir. İkiz kız kardeşi Wren'le çocukluklarından beri Simon Snow kitaplarını defalarca okumaktan, hayran kurgusu yazmaya kadar, kendilerini seriye adamış, annelerini kaybetmelerini de ancak bu şekilde atlatabilmişlerdir. Büyüdükçe Wren'in hayranlığı azalsa da Cath'in vazgeçmeye niyeti yoktur. 

Üniversiteye gidecekleri sırada Wren, onunla aynı odada kalmak istemediğini söyleyince Cath kendi rahat dünyasının tamamen dışında, bir başına kalır. Son derece utangaç olan Cath, kendini yazdığı hayran kurgusuna kaptırmıştır. Hikâyesinde her zaman ne diyeceğini gayet iyi bilmekte ve gerçek hayatta hiç tecrübe etmediği romantizmi öyküsüne yansıtabilmektedir. Wren elinden tutmadan da Cath her şeyin üstesinden gelebilecek midir? Kendi hayatına başlamaya gerçekten hazır mıdır? Ya kendi hikâyelerini yazmaya?.. En önemlisi de Simon Snow sevdasını geride bırakma pahasına yola devam etmeyi istemekte midir?

YORUM
Eleanor & Park'dan sonra Fangirl'e başlarken, açıkça itiraf edeyim, hiçbir beklentim yoktu. Çünkü EP beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Bunun üstüne Fangirl'ü hem merak ediyor hem de okumaya korkuyordum. Aynı şekilde hayal kırıklığına uğramak istemiyordum çünkü. Dolayısıyla Fangirl'e başlarken kitaptan hiçbir beklentim yoktu ama şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki bu kitabı EP'den çok daha sevdim!

Yazarın kurguladığı dünyaya bayıldım. Özellikle Simon & Baz sahneleri çok yaratıcıydı. Onun dışında ana karakterleri bile sevdim. Levi aşırı tatlı bir karakterdi. Cath, zaman zaman kişiliğinden sapsa da karakteri olması gerektiği gibiydi. Cath'in ikizi olan Wren'e ise bir türlü ısınamadım.

Kitaptan biraz bahsetmek gerekirse, Cath, çok popüler bir kitap serisi olan Simon Snow hayranıdır. Seriyi o kadar çok seviyordur ki internette bir fan sayfası adı altında seriye kendi yarattığı dünyayla devam ediyordur. Yazdığı hikayeleri her geçen gün daha çok okunmaya başlayan Cath'in yazma dürtüsü de bir o kadar artıyordur ve o yazmaya devam ettikçe gerçek hayatla bağlantısı kopuyordur. Simon Snow'un hayatında çok önemli bir mertebeye taşıyınca etrafındaki insan sayısı bir o kadar azalır. Üniversiteye başladığı sırada oda arkadaşının yakın bir arkadaşı olan Levi hariç. Levi, Cath'e farklı davranıyordur.

Kitabın tek sıkıntısı, sayfaları merakla çevirtecek bir yanı olmamasıydı. Buna rağmen kitap umduğumdan daha kısa zamanda bitti. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, puntolar çok küçüktü. -_-


PUAN


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum