Agapi: Ölümsüz Aşk - Sarah Jio Kitap Yorumu

17:04TANITIM
Kitabın adı: Agapi: Ölümsüz Aşk
Özgün adı: The Look of Love
Yazar: Sarah Jio
Türü: Romantik
Yayın evi: Pena Yayınları

İlk görüşte âşık olabilirsiniz. Fiziksel bir çekime kapılarak âşık olabilirsiniz. Tutku ve ihtiras dolu bir serüvene çıkabilirsiniz. Paylaşımlarınız üzerinden aşka tutunabilirsiniz. Hiçbir bağlayıcılığı olmayacak şekilde de aşkı tanımlayabilirsiniz. Peki gelecek planlarınızla uyumlu bir aşka ne dersiniz? Ya da belki ölümsüz aşkı bulursunuz. Aşkın altıncı hali agapiyi... Onu "o" olduğu için seversiniz ve asla vazgeçmezsiniz.


EROS: Hem fiziksel hem duygusal aşk. Aşkın bu türü tutkuyla doludur.
LUDUS: Bir oyun gibi oynanan aşk. Aşkın bu türünün en önemli parçası eğlencedir. Çiftler, bir araya gelmekten, karşısındakini etkileyip cezbetmekten hoşlanır. Ancak uzun süreli bağlılık sözü yoktur.
STORGE: Arkadaşlıktan doğan ve desteğe dayanan aşk. Güven dolu ve bağlılık gerektiren bir aşktır.
MANIA: Saplantılı aşktır. Duygusal iniş çıkışlar, kıskançlıklar hâkimdir.
PRAGMA: Kalbin değil aklın kontrol ettiği aşktır. Çiftler seveceği kişiyi mantığıyla seçer, kendisiyle benzer ilgi alanları, ortak değerleri olan birini arar.
AGAPI: Özverili, fedakâr, koşulsuz, bencil olmayan aşktır. Kişi kendini sevdiğine adar, karşılığında hiçbir şey beklemeden verir. Onu 'o' olduğu için sever.


YORUM
Ülkemizde kitap dünyasında ün yapmış isimlerden biri Sarah Jio elbette. Ama buna rağmen kalemini her ne kadar merak etsem de bir türlü fırsat bulup kitabını okuyamamıştım. İlk kez kalemine Agapi: Ölümcül Aşk kitabıyla tanışmış oldum ve söylemem gerekir ki kitabı merak içerisinde okuyarak bitirdim. Hemen size kitaptan bahsetmek istiyorum...

1893 yılından gelen bir lanet var. Aslında bunu bir çeşit ödül olarak da düşünebiliriz. Lanet şu: bu yeteneğe sahip olanlar aşkı görebiliyorlar. Jane de bunlardan biri ve aşkı görebiliyor.

Jane'in bir hastanede dünyaya gelmesiyle bu ödül ona bahşediliyor ama o bunun farkında değil elbette. 29 yıl boyunca yaşadıklarını bir çeşit hastalık olarak zannediyor. Dışarıda birbirlerine gerçekten aşık çift gördüğünde görüşü bulanıklaşıyor. Yani o sırada aslında aşkı görmüş oluyor. Böylelikle etrafındaki çiftlerin birbirlerine gerçekten aşık olup olmadığını biliyor ama dediğim gibi o bunun 29 yaşına kadar farkında değil, ta ki bu ödülü ona bahşeden kişi Colette karşısına çıkana kadar.
Colette, Jane'e verilen ödül için son bir yılı kaldığından bahsediyor. Eğer bir yıl içinde gerçek aşkını bulamazsa ömür boyu yalnız kalacak. Bunun yanı sıra tamamlaması gereken altı tür aşk var. Bunlar; Eros, Ludus, Storge, Mania, Pragma ve Agapi. (Yukarıdaki tanıtım bölümünde açıklamaları yer alıyor.)

Jane'in geniş çaplı bir arkadaş çevresi var. Gördükleri ve yaşadıklarıyla altı tür aşkı tanımlama peşine düşerken gerçek aşkını bulması gerekiyordur...

Agapi, akıcı bir şekilde işlenilmiş bir hikaye. Okurken merak ettiriyor, bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanıyorsunuz...

Ayrıca söylemeden geçmeyeyim, kitapta okurken rahatsız hissedebilecek birkaç olay oluyor ama düşününce altı tür aşkı tanımlayabilmesi için yaşanmış olması gereken olaylar oluyor. Bu yüzden kitap bittiğinde çok da rahatsızlık duymuyorsunuz.

Not: Pena Yayınları, bu yıl bizlere Kasım ayında gerçekleşecek olan 2015 TÜYAP Kitap Fuarı'na Sarah Jio ile tanışma fırsatı sunuyor. Geçtiğimiz yıl fuara gidememiştim ama bu yıl gidebilmeyi umuyorum. :)


PUAN

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum