Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi - Shaun David Hutchinson Kitap Yorumu

11:55


TANITIM
Kitabın adı: Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi
Özgün adı: The Five Stages of Andrew Brawley
Yazar: Shaun David Hutchinson
Türü: Genç Yetişkin
Yayın evi: YabancıYayınları

Her şeyini kaybetmiş bir çocuğun, umudu hastane koridorlarında kovalamasının yürek burkan ama aynı zamanda umut vadeden sıcacık hikâyesi. Andrew Brawley, ailesinin geri kalanı gibi o gece ölmüş olmalıydı. Anne ve babası ölmüştü, kız kardeşi de ama kendisi kurtulmuştu. Şimdi hastanede yaşıyor, kafeteryada çalışıyor, hemşirelerle takılıp kimsenin kullanmadığı malzeme dolaplarında uyuyor. O, neredeyse görünmez, geçmişinden, suçluluk duygusundan ve onu bulmaya çalışanlardan saklanıyor. Bir tek, yarattığı süper kahraman Hasta F'nin dünyasında teselli bulabiliyor. Sonra bir gün hastaneye vücudunun yarısı, nefret dolu sınıf arkadaşları tarafından yakılmış bir çocuk geliyor. Onun acısı Drew'yu adeta çekiyor, onda umudu, mutluluğu görüyor. Hastanenin ötesinde, acı dolu geçmişlerinden uzak bir geleceği.

Ancak Drew hayatın asla bu kadar kolay olmadığını biliyor, kurtuluş için önce ölümle yüzleşmesi ve yaptıklarının bedelini ödemesi, nasıl biri olduğu gerçeğini açıklayarak geleceğe dair tüm şansını riske atması gerekiyor…

YORUM
Andrew Brawley'nin hikayesi benim için çok da sıradışı değildi ne yazık ki. Kitap hakkında az çok okuduğum yorumlara istinaden beklentimi biraz yükseklere çıkarmış olmalıyım ki sonu beni pek tatmin etmedi. Halbuki bu kitabı sevmeyi çok istiyordum.

Yaşadığı travmatik şeylerin sonucunda ömrünün kalanını hastaneye adamış on yedi yaşında bir çocuk Andrew. Ailesini bir kazada kaybediyor ve artık kimsesi olmadığı için hastane kafeteryasında kendine iş ediniyor. Bu süreçte gerek hastalar olsun gerek hemşireler olsun kendine birçok arkadaş ediniyor.

Bir gün hastaneye bir çocuk geliyor. Eşcinsel olduğu için okulda yakılan Rusty. Vücudu yanıklarla kaplı ve sürekli acıdan bağırıyor. Andrew onu hemen 'uzak durulacaklar' listesine alıyor lakin kendi koyduğu kurala uyamıyor. Kendini sürekli odasının etrafında buluyor.

Andrew, benliğinden kurtulmak istediğinde çizgi roman çiziyor. Kitapta çizgi romandan sahnelere de yer veriyor yazar. Sevdiğim yönlerinden biri de buydu kitabın.

Kitap için akıcı diyemem. Normalde okumayı pek sevmediğim kitaplar elimde epey sürünür ama Andrew Brawley'nin bitmesi kısa bile sürdü. Kitabın sonu için ne demem gerektiğini bilemiyorum. Bana göre (özellikle arka kapağı okuduktan sonra) kitabın sonu epey tahmin edilebilir oldu. Sonu için yazardan bir sürpriz bekledim ama sanırım oldukça olası şekilde bitti.


PUAN

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum