Endgame: Çağrı - James Frey & Nils Johnson-Shelton Kitap Yorumu

23:26


TANITIM
Kitabın adı: Endgame: Çağrı
Özgün adı: Endgame: The Calling
Yazar: James Frey & Nils Johnson-Shelton
Seri: Endgame, #1
Türü: Distopya/Bilim Kurgu
Yayın evi: Pena Yayınları

Dünya. Şimdi. Bugün. Yarın. Endgame gerçek ve endgame başladı. Gelecek belirsiz. Her şey olacağına varacak. 

On iki Oyuncu. Bedenen gençler ama kadim bir geçmişten geliyorlar. Binlerce yıl önce yaratıldılar ve seçildiler. O günden beri hazırlanıyorlar. Doğaüstü değiller. Ne uçabilir ne de kurşunu altına çevirebilirler. Ölüm geldiğinde onların da yapacak bir şeyleri yok. Onlar için de, hepimiz için de. Onlar Dünya'nın mirasçıları ve Büyük Kurtuluş Bulmacası'nı çözmeliler. Biri yapmalı yoksa hepimiz yok oluruz. 

Kitabı oku. İpuçlarını bul. Bulmacayı çöz. Kazanan sadece bir kişi olacak. Endgame gerçek. Endgame başladı.

On iki bin yıl önce geldiler. İnsanlığı yaratıp kurallar koydular. Altına ihtiyaçları vardı ve onlar için ilk medeniyetleri inşa ettiler. İstedikleri şeyi aldıklarında gittiler. Fakat gitmeden önce, bir gün tekrar geri geleceklerini, o gün bir oyun oynanacağını söylediler. Bu oyun geleceğimizi belirleyecekti. Bu Endgame. 

On binlerce yıl soylar gizli kaldı. İnsanlığın ilk on iki soyu. Her soyun hazırlanması gereken bir oyuncusu var. Kuşaktan kuşağa eğitildiler. Silah, diller, tarih, taktik, kılık değiştirme, suikast üzerinde uzmanlaştılar. Oyuncular birlikteyken her şeydi: güçlü, nazik, acımasız, sadık, zeki, aptal, çirkin, arzulu, adi, dönek, güzel, hesapçı, tembel, hayat dolu, zayıf. İyi ve kötüler. Hepimiz gibi. Bu Endgame. 

Oyun başladığında oyuncular üç anahtarı bulmalı. Bu anahtarlar dünyanın bir yerinde saklı. Anahtarı ilk bulan oyunu kazanır. Endgame: Çağrı birinci anahtarla ilgili. Çağrı aynı zamanda bir bulmaca. Bulmacayı ilk çözen 500.000 $ değerinde altınla ödüllendirilecek. Oyna. Hayatta kal. Bulmacayı çöz. Tüm dünya. Endgame başladı.

YORUM
Yine bolca ölümün gerçekleştiği bir bilim kurgu/distopya türüyle karşı karşıyayız ve konu muhteşem işlenmiş. Zaten bulmacalara o kadar kafa yoruyor ve merak ederek okuyorsunuz ki kitabın akışının farkına varamıyorsunuz.

On iki soydan gelen seçilmiş on iki oyuncumuz var. Her birinin bir amacı var. Bulmacaları çözmek ve bunun sonucunda kendi soylarını kurtarmak. Oyuncuların, oyunun ne zaman başlayacağından habersiz. Her biri oyunu hem korkuyla hem de merakla bekliyor.

Kitabın giriş bölümü epey uzun. Şöyle ki, hem oyuncuları tanırken hem de oyunun başlangıcına şahit oluyoruz. Oyun, büyük bir olay patlamasıyla başlıyor. Yaşadıkları yere büyük bir gök taşının düşmesi ve insanların ölmesiyle.

Oyuncuların bir kısmı oyunun başlamasını sabırsızlıkla beklerken bir kısmı oyundan ödü kopuyor çünkü oyun sonunda kazanan sadece bir kişi olacak ve o kişinin soyu harici tüm insanlar ölecek. Yani herkesin tek bir amacı kalıyor, üç anahtarı bulmak ve oyunu kazanmak.

İlk başlarda karakter sayısı fazla olduğu için kitaba adapte olma kısmında zorluk çekmedim diyemem ama alıştıktan sonra kitap çok daha eğlenceli ve heyecan dolu bir hal aldı. GR puanının neden bu kadar düşük olduğunu anlayamasam da ben kitabı oldukça sevdim. Bence siz de bir şans verebilirsiniz.

PUAN

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum