Yabancı - Melissa Landers Kitap Yorumu

20:43

TANITIM
Kitabın adı: Yabancı
Özgün adı: Alienated
Yazar: Melissa Landers
Seri: Yabancı, #1
Çeviren: Demet Orhan
Sayfa sayısı: 424
Türü: Fantastik
Yayın evi: GO! Kitap

Uzaylılar insanlarla iki yıl önce bağlantı kurdu. Şimdi de dünyalı cara, onlardan birini evinde misafir etmeye hazırlanıyor.

Gezegenler arası öğrenci değişim programı kapsamında evinde L'eihrli bir lise son sınıf öğrencisini ağırlamaya hazırlanan Cara, bu sayede hem hayallerindeki üniversiteye ücretsiz gidebilecek hem de o gizemli L'eihrliler hakkında gazetecilerin uğruna öleceği bilgiler edinecektir. L'eihrli öğrenci Aelyx'in, ayakları yerden kesen yakışıklılığı da cabası. Ama işler hiç de düşünüldüğü gibi yolunda gitmeyecektir, çünkü Aelyx'i okulda istemeyenler de vardır ve sayıları hiç de az değildir. Tehdit mektupları almaya başlayan Cara bir süre sonra Aelyx ile okula polis eşliğinde gitmek zorunda kalacaktır.

Okuldaki herkes tarafından dışlanan Cara'nın artık tek arkadaşı Aelyx'tir. Üstüne üstlük Cara ona sırılsıklam âşık olmuştur. Öte yandan Aelyx'in de ölümcül sonuçlar doğurabilecek sırları vardır. Büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olan Cara hem kendi hem sevdiği çocuğun hayatı hem de gezegeninin geleceği için bir ölüm kalım savaşı vermek zorundadır.
YORUM
İş yüzünden uzun zamandır beklettiğim Yabancı yorumumu sonunda yazıyorum. Kitap yorumu yazmayı özleyeceğim aklıma gelmezdi. :( Yoruma gelecek olursam...

L’eihr gezegeni (nam-ı diğer uzaylılar), dünyalılarla iletişime geçer. Uzaylılar, Dünyalılarla bir öğrenci değişim programı hazırlar. Amaçları Dünyalılarla hem kaynaşmak hem de ortak çalışma yapmaktır. Tabii asıl amaçları farklıdır. Ve program gerçekleşir. Okuldaki öğrenciler arasından gidecek olan Cara'nın ağabeyi Troy'dur ve Cara da L'eihr'den gelen Aelyx'i evinde konuk edecektir.
Değişim programı gerçekleştikten sonra başlarda birbirlerinden pek hoşlanmayan Aelyx ve Cara bir süre sonra kaynaşır ve arkadaşlıkları boyut atlar. Ayrıca okula devam eden Cara, Aelyx'in Dünyayı daha çok sevmesini ister ve onu okula götürür. Başlarda kimse ses çıkarmaz, hatta bir süre her şey normaldir. Ta ki okulda L'eihrlilere karşı olanlar, diğerlerini kışkırtmaya başlayıncaya dek. Aelyx'in gezegenine geri dönmesini isteyen ekip her geçen gün daha da büyümektedir ve bu Cara için durumu oldukça zorlaştırır. Cara da Aelyx de artık korumasız okula gidemeyecek hal alırlar, hatta durum öyle bir hal alır ki okul eğitimlerine evde devam etmek zorunda kalırlar.

Bir yandan da Aelyx'in ilk başta doğru yaptığını düşünüp sakladığı sırlar artık Aelyx'in içini kemirir. Özellikle Cara'ya bu kadar bağlanmışken...

Açıkçası bu kitaptan beklentim epey yüksekti ama bana biraz yetersiz geldi. Gerek anlatımı, gerek hikayesi. Yazarın çok daha iyisini yazabileceğini düşünüyorum.

PUAN
ALINTILAR
"İşte benim Elire'im," dedi Aelyx.
"O ne?" diye sordu Cara.
"Senin L'eihr ismin."
"Ne anlama geliyor?"
"Güzel savaşçı."
"Gerçekler sizi özgür kılar."

"Farklı veya yabancı bir şeyden korkmak insanların doğal tepkisi. Bu, sizin genlerinizde var. Ve bir bireyin korktuğu zaman kendini savunmak için saldırıya geçmesi de aynı şekilde doğal ve insani tepki.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 yorum